Svet-Stranek.cz
tuningcz

Výtejte tuneři a tunerky:tuning a vše kolem něj

Výtejte tuneři a tunerky

O Auto Tuningu
Auto Tuning vznikl okolo 70 až 80. let. Tehdy ale ještě nikdo nevěděl, že slovo tuning vůbec existuje. Majitelé Škodovek se chtěli odlišit od ostatních, a tak si začali vyrábět různé díly na své škodovky. Nejvíce se upravovali Škodovky 100 a 110, ale také se upravovali 105, 120, 130 a 135. Tuning se pomalu vyvíjel, a tak se začali na scéně objevovat různé tuning firmy. Lidé si začali na své miláčky pořizovat díly vytvořené firmami zaměřené už na tuning.

Slovo tuning znamená v angličtině "ladění" ne náhodou se teď toto slovo používá i v motorismu. Dnes už, naštěstí, rozlišujeme ještě mezi tuningem a stylingem, ale obecně tuning platí pro všechny změny na autě. Když už jsem u toho rozdělení na tuning a styling, pojďme si nejdříve povědět něco o tom stylingu.
Styling jsou úpravy především designové, prostě ty, které jsou vidět. Mezi ně patří např. výměna nárazníku, sportovní prahy, litá kola, většinou těch největších možných rozměrů, výměna světel (předních nebo zadních, většinou za čirá), spoilery, křídla a mnoho dalších doplňků, které mohou mít, a většinou mají pouze, estetický dojem.

Interiér není také zdaleka ošizen. Tuneři i jemu věnují náležitou péči a tak se, po usednutí za volant, můžeme setkat např. se sportovními pedály nebo volantem, sportovní sedačkou nebo sedačkami, vícebodovými sportovními pásy, ale dnes už i velice výkonnou autohifi soustavou. Díky stylingu se auto může proměnit v něco, v čem už byste nepoznali původní stroj.

A co je to teda ten tuning? Tak to jsou úpravy které zlepšují výkon a technické parametry vozu.. Mohou to být úpravy na motoru, brzdách, podvozku , jsou to úpravy hlavně technického rázu.